BÜSAN OSB 5.Sokak No:29 Karatay/Konyasismak iletişim 0332 236 97 15

Piezo enjektör nedir?

Piezo enjektör nedir? Piezo Enjektör Nedir? Piezo enjektörün en temel görevi, yakıtı doğru zamanda doğru miktar ile yanma odasına püskürtmektir. Bunun dışında ECU üzerinden gelen sinyal ile püskürtme hızlı bir şekilde başlayıp, hızlı bir şekilde sonlanması gerekmektedir. 

Bu enjektör sisteminde, enjektör iğnesinin hareketi genel olarak piezo valf ile kontrol altına alınmaktadır. Bu sistem selenoid valfe kıyasla 4 kat daha hızlı bir şekilde çalışmaktadır. Yani iğnenin açılıp kapanma hızı 4 kat daha hızlıdır. Bu sistem, diğer sistemlere kıyasla 4 kat daha hızlı çalışmaktadır. 200 us gibi, kısa bir süre içerisinde çalıştıkları belirtilmektedir. Bu sebeple de diğer sistemlere göre yakıt sistemleri daha üstündür.  

Piezo Enjektörün Avantajları Nedir? 

Piezo enjektörün bazı avantajları bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamamız mümkündür: 
-Daha sessiz bir şekilde çalışmaktadır. 
-Püskürtme zamanlaması yapabilmektedir. İstenilen sayıda püskürtme yapma imkânı mevcuttur. 
-Enjeksiyon miktarı, kullanıcının isteğine göre ayarlanabilmektedir.
-Yanma zamanı sırasında ortalama 5 ya da 6 kere enjeksiyon gerçekleştirilebilir. 
-Yakıt tasarrufu konusunda oldukça avantajlıdır. 
-Düşük egzoz emisyonu bulunmaktadır. 
-Enjeksiyon hızlı bir şekilde başlayıp, bitebilmektedir. 
-Motor gücünde ortalama %7 civarında bir artış gözlemlenmektedir. 
-Daha iyi bir çalışma konforu bulunmaktadır. 
-Enjektör yapısı küçük, hafif, kısa ve incedir. 

Piezo Enjektörün Temel Parçaları, piezo enjektör yedek parçaları 

Piezo enjektörün temel parçaları hakkında şunları söyleyebiliriz: 
Küçük piston, plakalar, valf, pim, çubuk, yay, enjektör memesi, elektrik bağlantı soketi, enjektör iğnesi, yüksek basınç bağlantısı, enjektör yayı, enjektör yakıt geri dönüş ucu, ve piezo elemanları. 

Piezo Enjektörün Çalışması 

Piezo içerisinde bulunan kristal elemanlara elektrik verilir. Bu sırada boy uzaması gözlemlenir. Piezo elemanlarının taşımış olduğu bu özellik, enjektörler deki küçük valfin açılmasını sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Küçük valf açılır ve enjektör deki kontrol basınç odası içerisindeki basınç tahliye edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu şekilde enjektör iğnesi kaldırılacak ve yakıt püskürtülecektir. 

Genel olarak bu sistem 70 ila 150 volt gerilim ile ECU ile çalışmaktadırlar. Ancak voltaj, ortamdaki sisteme göre değişkenlik gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse, genellikle Bosch 120, Siemens ise 150 volt ile çalışmaktadır.

Dizel, Otomotiv yedek parça ürünlerinden en çok arananlar

piezo enjektör yedek parçaları, okuma 143 dizel pompa aparatları, okuma 138 bosch enjektör memesi, okuma 125 el otomatiği, okuma 122 delphi enjektör memesi, okuma 117 yakıt çekvalfi, okuma 117 commonrail enjektör geri dönüş plastikleri, okuma 116 enjektör pulu, okuma 116 yakıt hortum setleri, okuma 115 yakıt pompası elaman, okuma 115 enjektör tutucusu, okuma 113 delphi commonrail enjektör , okuma 112 enjektör boruları, okuma 112 enjektör memesi, okuma 112 bakır pul, okuma 112 mercedes axor birim pompa valfi, okuma 111 commonrail enjektör yedek parça, okuma 110 tandem (vakum) pompa tamir takımları, okuma 110 siemens enjektör memesi, okuma 110 tazyik sibobu, okuma 110 alüminyum yakıt çekvalfi, okuma 110 denso enjektör valf, okuma 110 yakıt rakorları, okuma 109 yakıt pompası gaz kolları, okuma 109 dizel pompa anahtar ve mengeneleri, okuma 109 siemens commonrail enjektör , okuma 108 denso enjektör memesi, okuma 108 çekvalf, okuma 108 birim enjektör, okuma 107 dizel pompa ekipmanları, okuma 107 enjektör plastikleri, okuma 106 commonrail enjektör , okuma 105 çelik yakıt çekvalfi, okuma 105 yakıt pompası contaları, okuma 105 bosch commonrail enjektör , okuma 104 denso commonrail enjektör , okuma 104 stanadyne enjektör memesi, okuma 103 yakıt pompası elemanları, okuma 103 commonrail enjektör ayar şimi, okuma 102 yakıt transfer pompası, okuma 101 yakıt pompası selenoidleri, okuma 100 birim enjektör yedek parça, okuma 99 zexel enjektör memesi, okuma 99 dizel enjektör, okuma 97 yakıt pompası pistonları, okuma 95
SDSSismak OtomotivSitemapGoogle xhtml css alexa